Преди да премина към отговора на въпроса, бързам да уточня, че добре поддържаните ръце са един от основните символи и белези на женственост, стил и т. н. Изключително важни за цялостната визия и имидж на всяка жена. Съвсем естествено всяка от нас има различни предпочитания в тази посока – едни харесват дълги, боядисани в крещящи цветове нокти, други – къси, но пак ярки, трети залагат на класически къс френски маникюр с почти телесен цвят – според мен семпъл, стилен и най-важното удобен за работа. Е, излишно е да казвам, че моите предпочитания са към третия вариант – не само защото чисто естетически ми се нрави най-много, но и защото, когато човек работи – особено с техника, с компютър – знае, че дължината на ноктите му е обратно пропорционална на качеството и количеството на работата, която върши.
Е, преди няколко дни ми се наложи да отида до НАП, за да платя едни такси, които дължа. Няма да си кривя душата – служителката, на която попаднах, беше изключително любезна. Но – много бавна. И как да е бърза, като беше със страшно дълъг маникюр – не смея да се ангажирам с твърдение дали естествен, или изкуствен. И понеже нямаше как да насочи правилно пръстите си така, че да не попаднат в пространствата между бутоните на клавиатурата и да наруши целостта на ноктите си, за да набере личните ми данни и други неща, които трябваше да се вкарат в системата, използваше една химикалка, с която чукаше по клавишите – един по един. А отвън се вие опашка от изнервени хора.
И сега вероятно ще ядосам много представителки на нежния пол, особено ония, които държат да са с изключителен маникюр, но смятам, че в държавни учреждения, във фирми, банки и прочие институции, където се работи с компютри или друг вид техника, въобще, когато естеството на работа е такова, че дългите нокти могат да попречат, трябва да има ясно изискване за дължината им. На пръв прочит може да ви се стори налудна идея, но със сигурност не е.