Замисляли ли сте се по този въпрос? Как да поддържаме спалното си бельо правилно, така че да избегнем развитие на алергии или присъствието на акари в спалнята ни?
Наскоро гледах едно телевизионно предаване, в което алерголошка говореше точно на тази тема. Понеже се споменаха някои интересни неща, които за мен бяха непознати, реших да ги споделя с вас. Най-същественото от разговора беше, че:
- Чаршафите се перат на 60 градуса, за да се унищожат всички акари и микроорганизми, които може да се развият там;
- Препоръчително е да избираме органични материи като памук или коприна за сметка на синтетичните, защото са по топлообменни и не задържат толкова влага като синтетичните тъкани;
- Всичко, което сме купили от магазина, трябва задължително да се изпере преди употреба и най-вече цветните материи;
- Препоръчително е периодично завивките да се изнасят на терасата, за да са подложени на пряка слънчева светлина през лятото и на ниски температури през зимата; това също оказва дезинфектиращ ефект;
- Възглавницата също трябва да се пере и дезинфектира и да се подменя с нова по-често от завивките;
- Когато станем сутрин, е хубаво да оставим леглото разхвърлено за известно време, за да влезе свеж въздух и да се „проветри“; не е добър избор да го завиваме веднага или въобще с допълнителна завивка.
Бяха споменати и няколко признаци, че имате или развивате алергия към домашния прах и микроорганизми. Такива се: затруднено носово дишане, хрема сутрин, сърбеж или дразнене в носа и гърлото, сухота в очите и т.н. Ако ги забележите при вас, замислете се по въпроса. Може източникът им да е именно спалното ви бельо, което се нуждае от подмяна.
Надявам се да съм ви била полезна с днешния си материал. Лично аз възнамерявам да променя някои от хигиенните си навици, свързани със съня и спалните ми завивки. А вие?